Quantcast
Channel: CapellliBelli
Viewing all 307 articles
Browse latest View live

Dlaczego moje włosy nie chcą rosnąc?

$
0
0
Bardzo często moje klientki uskarżają się, że ich włosy nie chcą rosnąć, martwi je fakt że pomimo używania szamponów drogeryjnych dobrej jakości ich włosy "stoją" jakby w miejscu. Powodów takiego stanu jest wiele i dziś przedstawię Wam kilka przykładów, które mogą powodować ten stan.







1. Rozdwojone końcówki - to jeden z najczęstszych powodów zatrzymania wzrostu włosa. Niestety wielu paniom ciężko wytłumaczyć, że podcinanie takich końców jest jedynym rozwiązaniem, na ten problem. Rozdwojony włos jest bardzo delikatny, wykrusza się i łamie co powoduje, że długość naszej fryzury wydaje się ciągle taka sama, a w skrajnych przypadkach, pomimo ich niepodcinania, krótsza (dzieje się tak gdy pomimo rozdwojenia nadal używamy suszarki z gorącym nawiewem i prostownicy, przez co włos wykrusza się coraz bardziej).

2. Brak witamin - kiedy prowadzę wywiad z klientka i dochodzimy do pytania o sposób odżywiania panie zazwyczaj zaczynają się śmiać, po czym dodają że zbyt dobrze to one się nie odżywiają. Niestety nasze włosy bez prawidłowej ilości witamin i mikroelementów nie będą zdrowe! Powtarzam uparcie, że tylko holistyczne podejście do problemu da szanse pozbyć się np. wypadania włosów. Same kosmetyki czy sama zmiana diety nie wystarczą należy to wszystko ze sobą połączyć, a całą pracę zaczynamy od badań!

3. Prostownica - nasze włosy wybitnie jej nie lubią, a włosy rozjaśniane zdecydowanie bardziej. Kiedy codziennie używasz tego urządzenia, a dodatkowo nie używasz preparatu termoochronnego to twoje włosy na pewno zaczną się wykruszać i łamać, a to najprostsza droga do samoistnego skracania się fryzury.

4. Całkowite odstawienie sylikonów - używanie sylikonów w nadmiarze nie jest wskazane, szczególnie jeśli mówimy o skórze głowy, ale stosowanie serum ochronnego na końcówki powinno być rutyna w pielęgnacji włosów kobiet, które marzą o długich włosach.

5. Zaczopowane mieszki włosowe - w mojej pracy jeszcze nie zdarzyło mi się przyjąć klientki która nie miałaby z tym problemu. Kilka z nich mówiło mi że wykonują peeling olejem z oliwek i cukrem lub płatkami owsianymi, pomijam fakt że można tak uszkodzić sobie skórę i spowodować duże podrażnienie (oliwa absolutnie nie jest zalecana przy włosach z łojotokiem) ale jest to przede wszystkim strata czasu ponieważ taki peeling nie będzie w stanie poradzić sobie z warstwa krystalizacji na skórze głowy. Do eksfoliacji należy używać tylko produktów które są do tego stworzone.  Zaczopowany mieszek to słabo odżywiony włos, cieńszy, delikatniejszy, którego faza anagenu jest najczęściej skrócona. Aby włos był mocno zakorzeniony w mieszku musi mieć miejsce do rozwoju, a łój mu to uniemożliwia.





6. Krótka faza anagenu - nasze włosy w fazie wzrostu (anagenu) sa od 2 do 8 lat. Każdy z nas ma to genetycznie zakodowane, czasem ta faza skraca się w wyniku chorób, zlej pielęgnacji czy naszych zaniedbań i włos zamiast trzymać się w mieszku np. 6 lat wypada po 3, powoduje to, że nasza fryzura ma ciągle taka sama długość. Aby ten stan poprawić bardzo ważne jest znalezienie przyczyny skrócenia anagenu.

7. Choroby - jest wiele chorób, które oprócz wypadania mogą powodować zahamowanie wzrostu włosa. Należy wtedy wykonać szereg badań, aby znaleźć powód takiego stanu, same kosmetyki, jeśli w organizmie dzieje się coś złego, nie będą w stanie nam pomoc.

Jak widzicie powodów dla których nasze włosy nie rosną jest wiele, nie wymieniłam tu wszystkich, jednak te najczęściej spotykam w moim gabinecie. W następnym poście podam Wam kilka sposobów jak sobie z tym problemem radzić.


CapellliBelli

Zasady bezpiecznego farbowania włosów

$
0
0
Zmiana koloru włosów to jeden z najczęstszych zabiegów jakie wykonywane są przez kobiety w domu i salonie fryzjerskim. Jest to zabieg dość radykalny, ale dzięki rozwojowi przemysłu kosmetycznego, coraz bezpieczniejszy i mniej niszczący strukturę włosa.




Farby podczas ich aplikacji potrafią radykalnie wpłynąć na stan skóry na głowie. Osadzają się w ujściach mieszków włosowych, czopując je – co uniemożliwia absorpcję odżywczych składników zawartych w serach wzmacniających mieszek. Substancje szkodliwe negatywnie wpływają na cebulkę włosa, uszkadzając ją i powodując szybsze wypadnięcie włosa, dlatego tak ważne jest aby do tego zabiegu podejść bardzo umiejętnie, a najlepiej oddać swoją głowę w ręce profesjonalisty.

Aby podczas zabiegu koloryzacji nasze włosy uległy jak najmniejszemu uszkodzeniu, powinnyśmy wykonywać go u dobrego fryzjera. Taki specjalista dobierze odpowiednią farbę do struktury naszego włosa, zaaplikuje produkt tak, aby jak najmniejsza jego ilość osadziła się na skórze głowy, bardzo dokładnie wypuka preparat i użyje kosmetyków mniej drażniących. Wykonując koloryzację w domu nie będziemy w stanie zrobić tego zabiegu tak dobrze i bezpiecznie.

Jeżeli twoja skóra jest bardzo delikatna, możesz poprosić swojego fryzjera, aby przed aplikacją farby nałożył na głowę specjalny preparat ochronny. Kosmetyk ten ma za zadanie utworzyć na skórze ochronny film w postaci tłustej warstwy, po to aby preparat do koloryzacji nie pozostał na głowie i nie czopował mieszków. Produkty takie nie zmieniają odcienia farby do włosów.
Takimi produktami są np:






Jeśli jednak twój stylista nie ma takiego preparatu w ofercie, ty sama bo zabiegu koloryzacji możesz zadbać o to, aby poprawić stan skóry głowy i włosów. Dzień po zmianie koloru nałóż na skórę głowy preparat silnie nawilżający, może to być sok z aloesu, olej kokosowy czy specjalny żel z mocznikiem, ale wcześniej dobrze, ale delikatnie, umyj głowę szamponem nawilżającym pozostawiając go po spienieniu na ok 2-3 minuty.
Na same włosy zaaplikuj maskę nawilżająco – natłuszczającą, zawierającą np.: glicerynę, panthenol, mocznik, keratynę, olej z wiesiołka, makadamia, awokado – zawiń w folię i ręcznik na ok 30-45 minut.


Zastosowanie się do powyższych rad zmniejszy do minimum negatywne skutki farbowania włosów – a najlepiej ich nie farbuj, bo najpiękniejsze jest to ca naturalne!


CapelliBelli

Spotkanie blogerek lubuskich Marzec 2015

$
0
0
To pierwsze zorganizowane przeze mnie spotkanie blogerek w tym roku. Razem z Agnieszką i Marzenką po raz czwarty bądź piąty już, zebrałyśmy w jednym miejscu czternaście wyjątkowych dziewczyn i spędziłyśmy przemiło czas.

Postanowiłam że w tym roku zadbam o ciekawe atrakcje dla uczestniczek spotkania i pierwszą z nich był wykład Ani Kisielewicz, która jest Dieto-Coachem:





Ania opowiadała nam o tym jak powinniśmy ćwiczyć i co jeść aby uzyskać efekty spadku wagi (jeśli to nas interesuje) nie niszcząc sobie zdrowia. Opowiedziała też o projekcie metamorfozy, który według mnie jest niesamowicie ciekawy!
Każda z nas otrzymała od Ani jej autorski kalendarz wykonany z trenerką personalną Kamilą Bałuk zawierający wyjątkowo smaczne i zdrowe przepisy, a do rozlosowania był Karob oraz herbata Yerba Mate. 













Monika, która jest wizażystką i jedną "z nas", zgodziła się pomalować kilka dziewczyn, z czego uczestniczki spotkania były bardzo zadowolone :-)













Ostatnią już atrakcją byłam ja ;-) Na początku postanowiłam, że wylosuję trzy dziewczyny którym sprawdzę skórę głowy mikrokamerą, ale jak zobaczyłam te ich zawiedzione miny kiedy wylosowałam te trzy szczęściary, pomyślałam że jednak przeanalizuję stan skóry głowy każdej uczestniczki:













Mam nadzieję, że dziewczyny są zadowolone. Bardzo mi zależało, aby to spotkanie było tak samo udane jak poprzednie, no dobrze - aby było lepsze niż poprzednie ;-)

 Moje odczucia są bardzo pozytywne i powtórzę, to co już dziewczynom oznajmiłam na spotkaniu - według mnie było to najlepsze spotkanie do tej pory :-)

Oczywiście głównym celem "zlotu" blogerek była zbiórka żywności dla schroniska Azorki w Gorzowie Wlkp, robimy tak zawsze kiedy organizujemy spotkania:







Dziękuję dziewczynki za świetnie zorganizowane spotkanie, wspaniale się z Wami współpracuje:






A tu kilka udanych foteczek zrobionych przez naszą panią fotograf Izę:














































Capelli Belli







Dlaczego moje włosy wypadają?! Łysienie androgenowe

$
0
0

Na blogu zaczynamy nowy cykl dotyczący wypadania włosów.

Dziś zaczniemy od takiego rodzaju wypadania włosów z jakim najczęściej przychodzą do mojego gabinetu panie i panowie.

Łysienie androgenowe występuje najczęściej u mężczyzn, a głównym winowajcą jest tu testosteron, który przy współpracy enzymu 5-alfa-reduktazy przekształca go do dihidrotestosterou który uszkadza mieszki włosowe, skraca fazę anagenu (wzrostu włosa), osłabia ukrwienie skóry głowy, doprowadza do miniaturyzacji mieszków włosowych. Panowie często łysieją całkowicie ze względu na bardzo duży poziom testosteronu w organizmie, u pań całkowita utrata włosów nie następuje natomiast jest ona zauważalna.







Wykrycie AGA (łysienia androgenowego) u panów jest stosunkowo łatwe, natomiast u Pań bardzo łatwo o pomyłkę.

Aby potwierdzić u panów AGA wykonuje się:

- test genetyczny na występowanie genu AGA oraz wrażliwość na finasteryd,
- badanie krwi: wolny testosteron, DHEA-SO4, androstendion,
- dokładny wywiad trychologiczny,
- analiza obrazu w mikrokamerze.

To pozwala z 99% pewnością stwierdzić AGA u klienta, natomiast u Pań oprócz ww czynników należy sprawdzić jeszcze:

- poziom witaminy D3 (25oh): naukowcy udowodnili, że każda komórka w naszym ciele ma receptory tej witaminy, jeśli jej brakuje nasze włosy będą wypadać,

- panel tarczycowy (TSH, FT3, FT4, antyTPO, antyTG) oraz, jeśli wyjdą przeciwciała USG tarczycy. Samo TSH nic nie mówi na o pracy naszej tarczycy, aby mieć pewność jak ona funkcjonuje muszą zostać wykonane wszystkie te parametry,

- ferrytyna i żelazo, ferrytyna to białko które magazynuje żelazo w wątrobie, samo żelazo w krwio-obiegu jest bardzo niestabilne i nawet jeśli będzie się ono mieścić w normach laboratoryjnych, a nasza ferrytyna będzie na poziomie 20-30 to mówimy już o anemii i włosy będą wypadać,

- lipidogram, cały włącznie z frakcjami, trójglicerydami oraz homocysteiną,

- próby wątrobowe: niezwykle ważne, jeśli będą zawyżone to oznacza, że nasza wątroba ma problemy z usuwaniem toksyn z organizmu, a to minn będzie powodować utratę włosów,

- poziom: cynku, B12, magnezu, miedzi, wapnia, jodu, selenu, potasu. Aby nie badać każdego z tych parametrów osobno można wykonać analizę pierwiastkową włosa w gabinecie trychologicznym, pokaże to również czy w organizmie są pierwiastki toksyczne,

- prolaktyne, estradiol, progesteron, LH, FSH, 17-oh progesteron, androstendion - oczywiście każdy z nich badamy w odpowiednim dniu cyklu.

- glukozę oraz insulinę na czczo - insulino-oporność wpływa znacząco na wypadanie włosów.

     Każda choroba związana z odchyleniami w tych parametrach bardzo dobrze "udaje" AGA i łatwo się pomylić, dlatego w przypadku kobiet nie powinno się zbyt łatwo stwierdzać łysienia androgenowego.

      W obrazie z mikrokamery widać włosy zminiaturyzowane, scieńczenie skóry, żółte czopy rogowo łojowe, miniaturyzację mieszka, naczynia krwionośne w zaawansowanym etapie AGA układają się we wzór "plastra miodu", a na skórze głowy obserwujemy nadmierny łojotok:


      Na poniższym zdjęciu widać wyraźnie ścieńczenie łodyg włosa, żółte czopy rogowo łojowe, miniaturyzację mieszka oraz zaczopowanie mieszków włosowych:




Na poniższym zdjęciu widać puste mieszki włosowe, ścieńczenie włosów nastepowych, miniaturyzację mieszka oraz łojotok.




Zdjęcie poniżej ukazuje obraz całkowitej utraty włosów na okolicach skroniowych u mężczyzny, widoczna jest postępująca miniaturyzacja mieszka, łojotok i naczynia krwionośne które zaczynają się układać na kształt plastra miodu.





      Aby przeciwdziałać utracie włosów w AGA należy szukać takich substancji aktywnych w preparatach do skóry głowy, które będą zapobiegać konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu,  oraz będą pobudzać krążenie w skórze głowy, minn są to:

* palma sabałowa: blokuje enzym 5alfa-reduktazę i uniemożliwia konwersję,

* minoxidyl: pobudza krążenie w skórze głowy, hamuje i cofa miniaturyzację mieszka włosowego, nie polecany dla osób z niskim ciśnieniem, 

* aminexil: działa podobnie jak minoxidyl, ale jest odpowiedni dla ciśnieniowców,

* olej z pestek dyni: zawiera sporo cynku oraz blokuje aktywność 5alfa-reduktazy,

* pokrzywa, chmiel, krzem, melatonina, biotyna, siarka.... odżywiają mieszki włosowe, dostarczają substancji koniecznych do produkcji zdrowych i mocnych włosów,

* likopel, mentol, kapsaichyna, ekstrakt z hematytu, substancje pobudzające krążenie w skórze głowy.

     Leki stosowane przez dermatologów do leczenia AGA to między innymi finasteryd (działa na enzym 5 alfa-reduktazę typu 1) duasteryd (działa na enzym 5 alfa-reduktzę typu 1 i typu 2), Diane-35. Leki te jednak mają wiele skutków ubocznych i nie są polecane młodym osobom.

Kucja jest na całe życie gdyż po odstawieniu preparatów włosy, które odrosły wypadają. 

     Bardzo istotne w odroście nowych, mocnych włosów oprócz odpowiedniej pielęgnacji jest dieta klienta. Absolutnie zakazana jest żywność wysoko przetworzona, duża ilość słodyczy, palenie tytoniu, codzienne picie alkoholu, zbyt mała ilość warzyw, owoców, wartościowego białka.

      Łysienie androgenowe to schorzenie z który przy holistycznym podejściu do klienta można sobie poradzić, ale powrót do zadowalającego efektu jest długi i mozolny, ale tylko połączenie tych wszystkich etapów i wyeliminowanie innych chorób da zadowalające efekty. 

I jeszcze jedna ważna informacja - im później udacie się do trychologa na konsultację tym mniejsze szanse na odrost wszystkich utraconych włosów.


Kamila Zielińska - trycholog kosmetyczny




Łuszczyca skóry głowy - kilka słów o tym jak sobie z nią radzić?!

$
0
0
Łuszczyca jest chorobą, która uważana jest za schorzenie nieuleczalne, pojawia się w różnych momentach życia, uważa się że jest dziedziczna. Bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie osobom cierpiącym na tę przypadłość. Ważne jest, abyście zdawali sobie sprawę z tego że nie jest to choroba zaraźliwa! W łuszczycy źle funkcjonuje system odpornościowy więc nie mażadnej możliwości zarażenia się tą chorobą!

Łuszczyca najczęściej zaczyna się od powstawania łusek na skórze głowy i przez wiele lat może nie pokazywać się na innych częściach ciała.

Aby walczyć z łuskami nie można skupić się tylko na kosmetykach (choć są one bardzo ważne), ale należy włączyć holistyczne podejście do choroby.





1. BADANIA

W łuszczycy ważne jest sprawdzenie takich parametrów jak:

- D3 (25oh): każda komórka w naszym ciele ma receptory tej witaminy (hormonu), jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, konwersji hormonów, dobrej odporności, zachowania stabilnych procesów umysłowych, 

- żelazo, ferrytyna: często w chorobach autoimmunologiznych mamy problemy z metylacją i możemy mieć za dużo żelaza, a za mało ferrytyny, a to już jest anemia,

- próby wątrobowe: często w łuszczycy wątroba jest bardzo obciążona,

- profil tarczycowy pełny: niestety ale jednej chorobie autoimmunologicznej często towarzyszy inna, dlatego ważne jest, aby zbadać przeciwciała,

- ANA: aby sprawdzić czy w naszym organizmie nie ma innych przeciwciał atakujących nasz organizm,

- profil lipidowy + homocysteina: niski cholesterol to słaba synteza witaminy D3, wysoka homocysteina to problemy z miażdżycą, niski cholesterol to również źle funkcjonujący układ odpornościowy,

- glukoza i insulina na czczo: w celu wykluczenia insulinooporności lub hipoglikemii,

Sprawdzamy również zakwaszenie żołądka!!

Badania te są niezbędne, aby móc "wyłączyć" chorobę na długo w połączeniu z dietą i odpowiednią pielęgnacją.


2. DIETA


   W łuszczycy dieta jest ogromnie ważna, ale nie należy jej traktować jako przymus, każdy łuszczyk musi zdawać sobie sprawę, że pewnych rzeczy jeść nie powinien gdyż to pomoże mu w zahamowaniu choroby, lub uśpieniu jej na bardzo długo.  

Chory na łuszczycę nie powinien jeść:

- wieprzowiny, szczególnie tej z nieznanego źródła,
- żywności wysoko przetworzonej, której skład jest długi jak tablica Mendelejewa (gotowe dresingi, gotowe słodycze, zupki chińskie, gotowe wędliny, gotowe potrawki...),
- dużej ilości węglowodanów przetworzonych (ciasta, ciasteczka, pszenica, batoniki, słodkie bułki),
- glutenu i to pod każdą postacią, gluten to nie tylko pszenica, ale i żyto oraz owies,
- często nabiał jest również nie wskazany ze względu na kazeinę i laktozę które wzmagają rzuty choroby, warto jest wyłączyć go z diety na pewien czas i potem włączać go do jadłospisu bacznie obserwując reakcje organizmu,
- ostrych przypraw, kakaa,
- cytrusów (nie każdy - należy to sprawdzić),
- używki: biały cukier, kawa, alkohol, papierosy powinny być wyłączone z diety!

Natomiast osoba z łuszczyca powinna jeść:

- dużo warzyw,
- pić WODĘ (najlepiej strukturalną),
- jeść mięso ze sprawdzonych źródeł (kurczak, kaczka, indyk, wołowina),
- ryby tylko ze sprawdzonych łowisk, jak najmniejsze gdyż duże kumulują metale toksyczne, te duże jemy sporadycznie!,
- kasze, ryż, owoce,
- wszelkiego rodzaju orzechy (ale moczone, aby pozbyć się kwasu fitynowego),
- oleje: lniany, czysty kokosowy, oliwę z oliwek (na zimno), oleje zawsze zimno tłoczone i nierafinowane
- zioła i przyprawy (majeranek, kminek...).


3. PIELĘGNACJA 

To kolejny bardzo ważny element w niwelowaniu zmian łuszczycowych na skórze, który musi mieć miejsce, aby skóra była zdrowa. Jeśli będziemy skupiać się tylko i wyłącznie na aplikacji kosmetyków bez uzupełnienia niedoborów i włączeniu odpowiedniej diety, efekty nie będą zadowalające!

Kiedy łuska jest duża pielęgnację musimy zacząć od jej zmniejszenia, ponieważ żadna substancja nie przeniknie do skóry jeśli zalega na niej duża ilość zrogowaciałego, niepotrzebnego naskórka. 

Wykonujemy ten zabieg przy pomocy kwasu salicylowego lub mocznika w odpowiednim stężeniu bądź kolagen 10% (najlepszy jest Vivipharmy).

Do mycia używamy zawsze dwóch szamponów jeden leczniczy, a drugi nawilżający!! Każdy z nich po spienieniu pozostawiamy na skórze głowy ok 3-4 minuty, aby substancje aktywne mogły zacząć działać.

Kolejno na oczyszczoną z łuski skórę aplikujemy preparat nawilżająco-natłuszczający, który jednocześnie zatrzymuje wodę w naskórku i chroni przed czynnikami zewnętrznymi (świetnie sprawdza się tu Derma Serum Vivipharmy).


    Przy zastosowaniu wszystkich tych wskazówek łuszczyca skóry głowy bardzo często się cofa, ale należy pamiętać, że jest to choroba nieuleczalna i nie wolno pozwalać sobie na odstępstwa gdyż każda taka sytuacja może sprawić, że choroba nawróci.


Kamila Zielińska - trycholog kosmetyczny
Gorzów Wielkopolski

Regeneracja włosów po lecie

$
0
0

Lato to moja ulubiona pora roku, słońce, plaża, gorący pasek, morze, wiatr rozwiewający kosmyki, kolorowe drinki z palemką...

Niestety, ale nasze włosy nie lubią tych wszystkich przyjemności i po lecie są suche, łamią się i kruszą, skóra głowy swędzi, a włosy nadmiernie wypadają... Co można zrobić, aby im pomóc? Najlepiej udać się do trychologa który sprawdzi stan skóry głowy pod mikrokamera i dobierze odpowiednia pielęgnację oraz kosmetyki właściwe do danego problemu.






Ale można też pomóc sobie doraźnie w warunkach domowych.
Oto kilka wskazówek:

1. Oczyszczanie - peeling skóry głowy to podstawa. Każdy komu zależy na zdrowej skórze głowy powinien dermabrazję wykonywać raz w miesiącu (niektórzy częściej). Zabieg ten dotleni skórę głowy, oczyści mieszki włosowe, przygotuje je do absorpcji składników odżywczych z serum.
Najlepszy peeling jakie do tej pory stosowałam w moim gabinecie to Maska Detoxi Ag i Au od Vivipharmy:

* Jedyny bez alkoholu denat w składzie!!




2. Szampon - po okresie letnim najlepiej wybrać delikatny szampon nawilżający, neutralny. Szampon Vivipharma Derma Oil to doskonały wybór dla skóry suchej, łuszczącej się, wrażliwej gdyż doskonale koi, odświeża i nawilża podrażniony po lecie skalp:


3. Maska: aplikacja dwa razy w tygodniu to absolutne minimum po lecie. Włosy potrzebują dogłębnego nawilżenia i odżywienia, dlatego zabieg ten wykonujemy częściej niż zazwyczaj. Pamiętajcie jednak, że włos na długości jest martwy i na to jak będzie wyglądał macie wpływ jeśli dbacie o nie u nasady (przy skórze).

Godnym polecenia jest Instant Krem - produkt tak doskonały, że nadaj się nawet dla włosów dziewczynek które mają problem z kołtunieniem się kosmyków. Instant Krem zawiera mono i di-sacharydy w naturalnym połączeniu z aminokwasami, które w znacznym stopniu zwiększają wilgotność i elastyczność włosów.

4. Zabieg odżywiający: warto wybrać się raz w miesiącu do gabinetu trychologicznego lub fryzjerskiego na dogłębny i dopasowany do potrzeb naszych włosów i skóry głowy zabieg. Kosmetyki stosowane w tych miejscach są bardziej skoncentrowane i zdecydowanie bardziej działają na nasze włosy niż te kupowane w drogeriach.

5. Dieta: Lato obfituje w warzywa i owoce dlatego na początku Jesieni raczej nie cierpimy na braki mikro i makro elementów oraz witamin (pod warunkiem, że jedliśmy ich odpowiednie ilości Latem), ale nie wolno zapomnieć o tym że to co jemy ma kluczowe znaczenie w wyglądzie naszych włosów i skóry głowy. 

Aby dostarczyć naszemu organizmowi potrzebnych substancji musimy pamiętać, o spożywaniu:

- ryb ( wybieramy złowione w morzu, nie hodowlane),
- zdrowych olei (lniany, kokosowy, z wiesiołka...)
- warzyw (4-6 kubków dziennie!!)
- owoców ( 1-2 kubki dziennie),
- orzechów (wcześniej moczone aby pozbyć się kwasu fitynowego),
- mięsa dobrej jakości,
- wody ( minimum 2 - 2,5 litra ),
- zdrowych węglowodanów (kasza, makaron, ryż)

6. Badania: po okresie letnim warto wykonać kilka podstawowych badań, aby sprawdzić jak funkcjonuje nasz organizm: D3 (25oh), żelazo, ferrytyna, B12, morfologia, próby wątrobowe, lipidogram + homocysteina, panel tarczycowy cały + przeciwciała.


Kamila Zielińska - trycholog kosmetyczny
ww.capellibelli.pl

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

$
0
0

Powodów utraty włosów jest wiele, dziś postaram się przybliżyć Wam najczęstsze z nich, a być może pomoże Wam to odnaleźć główną przyczynę utraty włosów u Was.








       Jedną z głównych przyczyn utraty włosów jest dobór złych kosmetyków. Nie każdy ma możliwość umówić się na wizytę do trychologa, aby zobaczyć stan skóry głowy i dobrać odpowiednie w 100% dla niej kosmetyki. Stosowanie zbyt agresywnych i mocnych szamponów często prowadzi do podrażnienia, wysuszenia, a nawet i odwodnienia skóry głowy, co może kończy się "łupieżem". Myśląc że robimy dobrze, kupujemy w aptece szampon z ketokonazolem, pogarszając jeszcze sytuację... Jeśli w waszym mieście jest trycholog warto udać się na wizytę, aby ocenił on stan skóry głowy i dobrał właściwe kosmetyki.





       Braki składników odżywczych są jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Kiedy pytam moich klientek o dietę często słyszę to samo, na śniadanie owsianka lub kanapka, na obiad kawałek mięsa i ziemniaki lub ryż (makaron), a na kolację znów kanapka z plasterkiem warzywa...Bardzo ograniczona dieta, jedzenie ciągle tego samego, brak warzyw i owoców powodują ubytki składników mineralnych i witamin, a to skutkuje wypadaniem włosów. Różnorodne i dobrze dopasowane posiłki są kluczem do pięknych włosów i skóry.







      Choroby takie jak niedoczynność, nadczynność tarczycy, insulino-oporność, anemia, niedożywienie, PCOS, ŁZS, nierównowaga hormonalna mogą powodować nadmierną utratę włosów. Wykonywanie badań laboratoryjnych w tej sytuacji to podstawa!





       Stres który wyniszcza nasz organizm, powodując rozregulowanie gospodarki hormonalnej, łatwiejsze zatrzymywanie toksyn w organizmie również przyczynia się do utraty włosów. Oczywistym jest że w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie wyeliminować go całkowicie, ale powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, aby go minimalizować.






       Klientki często sugerują mi że ich włosy wypadają dwa razy w roku mocniej, na wiosnę oraz na jesień. Przyczyna tego stanu po Zimie jest najczęściej brak składników odżywczych. Porą chłodną jemy zdecydowanie mniej warzyw co skutkuje zwiększonym wypadaniem włosów na Wiosnę. Warto jeść w tym okresie więcej kiełek oraz rozważyć suplementację odpowiednim preparatem. Po Lecie włosy tracimy ze względu na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, wodę chlorowaną czy słoną. Latem zadbajmy o skórę głowy, a Jesienią nie powinniśmy mieć problemu z nadmiernym wypadaniem.





Jeśli już dośc długo borykacie się z problemami włosowymi warto rozpatrzyć wizytę u dobrego trychologa. W następnym poście podam Wam kilka rad jak takowego rozpoznać.



Viewing all 307 articles
Browse latest View live